Огляд параметрів, що впливають на розрахунки в документах закупівель і збуту

При роботі з товарними документами закупівель і збуту нерідко у користувачів виникають питання щодо розрахунків значень в полях специфікацій Ціна, Сума, Сума до сплати і ПДВ. В налаштуваннях підсистем Облік закупівель і Облік збуту реалізована гнучка система параметрів, за допомогою яких можна налаштувати роботу даних модулів під вимоги користувача.

Розглянемо параметри, які впливають на розрахунки:

 • Завжди перераховувати суму;
 • Коригування ПДВ в документах;
 • Не округляти суму при розрахунку суми до сплати.

Завжди перераховувати суму

При створенні товарних документів, наприклад, товарної накладної, користувач, додаючи специфікацію в документ, вказує кількість товару та його ціну. Іноді є необхідність вказати не ціну товару, а загальну суму. При цьому система автоматично порахує ціну товару і заокруглить розраховане значення до точності, зазначеної в налаштуваннях підсистеми. При цьому може виникнути ситуація, коли кількість помножити на отриману ціну не дасть зазначену суму, наприклад:

Кількість = 3;

Сума = 100 грн;

Ціна = 100/3 = 33,33 грн. (округлюємо до точності з налаштувань підсистеми, в даному прикладі до сотих).

При цьому, кількість * ціна ≠ уведена сума

Якщо параметр Завжди перераховувати суму вимкнений, то значення залишаться такими, як увів користувач (кількість = 3, сума = 100 грн., ціна = 33,33 грн.)

Якщо ж користувачеві важливо, щоб кількість помножити на ціну завжди дорівнювало сумі, то рекомендується встановити параметр Завжди перераховувати суму. І в даній ситуації після розрахунку ціни, сума буде перерахована і отримаємо: кількість = 3, ціна = 33,33 грн., сума = 99,99 грн.

Коригування ПДВ в документах

Загальні суми по документах логістики є результатом складання сум по рядкам специфікації документа. Але в такій ситуації бувають випадки, коли порахована підсумкова сума ПДВ не дорівнює 20% від обчисленої підсумкової суми без ПДВ. Для того, щоб підсумкова сума ПДВ по документу завжди дорівнювала 20% від підсумкової суми без ПДВ по документу, необхідно встановити параметр Коригування ПДВ в документах.

Розглянемо конкретний приклад. Вводимо рядки специфікації товарного документа:

 1. Додаємо перший рядок специфікації з кількістю 1 на суму до сплати 215 грн.

  Програма розраховує ПДВ (не входить в ціну, 20%) = 35,83 грн.

  Ціна = 179,17 грн.

 2. Додаємо другий рядок специфікації з кількістю 1 на суму до сплати 410 грн.

  Програма розраховує ПДВ (не входить в ціну, 20%) = 68,33 грн.

  Ціна = 341,67 грн.

Якщо підсумуємо, то отримаємо такі дані по документу:

Без ПДВ = 520,84 грн.

ПДВ = 104,16 грн.

До сплати (Разом) = 625 грн (Рис. 2)

Але якщо порахувати ПДВ від підсумкової суми без ПДВ 520,84 грн.* 20/100, то отримаємо 104,168 грн., з округленням отримуємо 104,17 грн., що не збігається з даними по документу.

Параметр Коригування ПДВ в документах і буде виправляти цю ситуацію. Якщо його встановити, то програма від підсумкової суми по документу розрахує ПДВ і якщо отриманий результат не збігається з тим, що в документі, то система в останньому рядку специфікації відкоригує ПДВ на необхідне значення, в даному прикладі на +1 коп.